Zebrenes pagasta sieviešu biedrība „Dīva”, īstenojot Dobeles novada Kultūras pārvaldes atbalstīto projektu „Ar pļavu uz krekla”, 26. augustā aicina interesentus pievienoties eko printēšanas meistarklasei mākslinieces Baibas Rēderes vadībā.
Īstenojot šo projektu, vēlamies sarīkot līdz šim pagastā un visā novadā nebijušu pasākumu – radīt iespēju iemācīties jaunu auduma apstrādes tehniku (eko printēšanu).
Baiba Rēdere (mākslas bakalaurs tekstilmākslā, mākslas maģistrs glezniecībā, pedagogs Bolderājas Mūzikas un mākslas skolā) ekoprintu apguvusi, piedaloties meistarklasēs un studējot grāmatas, ko izdevuši dažādi meistari. Eksperimentu ceļā atklāts, kas strādā, kas nestrādā. Apmēram gadu aktīvi iedziļinājusies šajā tēmā un veselu sezonu – pavasari, vasaru un rudeni – ziedojusi eksperimentiem. Veiksmīgākā tehnika tika apgūta pie mākslinieces no Izraēlas.
Baiba Rēdere atzīst, ka informācijas svešvalodās ir daudz, tāpēc ir grūti pašam ātri saprast, kas strādā un ir derīgs. To var atklāt tikai praksē. Uz zīda un vilnas printēt nav tik problemātiski kā uz kokvilnas. Eksperimentu un meklējumu ceļā atklāts, kā panākt ekoprintu, lai tas būtu noturīgs arī uz kokvilnas, lina, viskozes audumiem.
Zebrenē ar šo mākslinieci sadarbība bijusi jau iepriekš. Pirms trim gadiem Baiba Rēdere Zebrenē vadīja kleitu darināšanas meistarklasi, parādot, kā no nulles cilvēks bez iepriekšējas pieredzes apģērba darināšanā var sev izveidot greznu kleitu. Toreiz meistarklases dalībnieces bija ļoti gandarītas par rezultātu, jo ieguva ne tikai sev tērpu (maksājot par materiāliem pašas), bet arī jaunas prasmes. Tāpat pagastā bijusi Baibas Rēderes gleznu izstāde.
Šī meistarklase būs nozīmīga arī tāpēc, ka pasaulē arvien lielāku popularitāti iegūst zaļais dzīvesveids, ilgtspējīga ekonomiska saimniekošana, prasme cilvēka dzīves ikdienā pielietot dabā pieejamos augus un citus priekšmetus un materiālus. Ar ekoprintēšanas palīdzību var atjaunot kokvilnas apģērbu, kas jau ir novalkāts vai morāli novecojis. Ieguldot savu enerģiju un roku darbu, mēs radām no jauna kopā ar dabu, iepazīstam dabas resursus arī no šīs – skaistā radīšanas puses.
Ekoprintēšanas tehnikas pamatlicēja jeb izgudrotāja ir Austrālijā dzimusī un dzīvojošā tekstilmāksliniece India Flinta, kura iedvesmojusies no savas vecmāmiņas latvietes, kura Otrā pasaules kara laikā devās bēgļu gaitās. Vecmāmiņas prasme pielietot sīpolu mizas olu krāsošanā iedvesmoja mazmeitu spert soli tālāk. .
Meistarklases plāns:
- Iepazīšanās ar ekoprintēšanas monohromo tehniku. Paraugi.
- Iepazīšanās ar augiem – kādi augi der, kādi ne.
- Iepazīšanās ar tanīniem un to funkciju ekoprintā.
- Ķimikālijas ekoprintēšanai.
- Kreklu sagatavošana un žāvēšana.
- Sagatavoto kreklu ekoprintēšanas process.
- Augu kompozīcija. Tanīnu segas.
- Kreklu tvaicēšana.
- Gatavā krekla skalošana, žāvēšana.
- Kopšanas instrukcija.
- Recepte, lai darbu var atkārtot individuāli.
- Izstāde (modes skate).
Interesenti aicināti pieteikties līdz 17. augustam (vietu skaits ierobežots). Priekšroka Dobeles novada iedzīvotājiem, kuri būs iemaksājuši līdzmaksājumu par meistarklasi 15 eiro apmērā.
Līdz tam pašiem jāsarūpē balts dabīga materiāla (kokvilnas, lina vai viskozes) krekls vai cits apģērba gabals, ko pārveidot.
Jārēķinās, ka šajā meistarklasē aizies visa diena. Meistarklases sākuma laiks, iespējams, tiks precizēts. Lūdzu, sekojiet informācijai!
Pieteikšanās un sīkāka informācija, zvanot pa tālruni 26767172 vai 26371206.