Ilgi gaidītais mirklis ir klāt – Dobeles Novadpētniecības muzejs ir atvērts apmeklētājiem. Muzejā līdz 24. septembrim apskatāma izstāde “No siekiem un stopiem līdz tonnām un kilometriem. Svari un mēri”. Izstādē eksponēti priekšmeti no Dobeles Novadpētniecības muzeja krājuma.
Izstādes idejas pamatā ir fakts, ka pirms simts gadiem, 1921. gada 18. februārī, Satversmes sapulce vienbalsīgi lēma ieviest Latvijā metrisko sistēmu, kuru lietojam vēl joprojām. Atgādinot šo notikumu, kas jaunajai Latvijas Republikai ļāva pilntiesīgi iekļauties starptautiskajā mērvienību pasaulē, tapusi izstāde, kas ļauj izsekot svaru un mēru pārmaiņām laika ritumā.
Katra vara Latvijas teritorijā nāca ar saviem mēriem, tāpēc arī izstādē ir nosacīti trīs daļas. Izstāde sākas ar Krievijas impērijas laikā lietotajiem svariem un mēriem, kur stilizētā muižas laiku klētī apskatāms arī senākais datētais izstādes eksponāts – 1742. gadā J.G.Frey uzņēmumā izgatavotie piekaramie vienādplecu svari.
Vienlaikus Kurzemes guberņā līdz pat 20. gs. sākumam kā labības mērtraukus lietoja arī latviešu zemniekiem tik ierastās sētuves, pūrus un puspūrus. No graudiem cepa maizi, no graudiem dzina arī degvīnu, kuru tepat, Dobeles krogos, arī lika lietā. Varbūt arī no izstādē eksponētā degvīna mēriņa – sotkas jeb čarkas.
Nodibinoties Latvijas valstij, daudzus svarus un mērus turpināja lietot paralēli modernākiem un precīzākiem mērinstrumentiem. Pāreja uz starptautisko mērvienību sistēmu notika pakāpeniski. Par to, ka svari izmantoti no paaudzes paaudzē, neatkarīgi no varu maiņām, stāsta, ap 1910. gadu izgatavotie grīdas svari. Svaru pārbaudes spiedoga nospiedumi, ko licis Jelgavas meistars Otto Skadiņš, liecina, ka grīdas svari bijuši lietošanā vismaz līdz 1957. gadam.
Trešā izstādes daļa ir atgādinājums par tiem svariem un mēriem, kurus Dobelē izmantoja padomju gados. Šeit stilizētā noliktavā apskatāms ne tikai jaunākais datētais izstādes priekšmets – 1988. gadā PSRS ražotie tirdzniecības svari, bet arī kalkulatoru un kases aparātu priekšteči – koka skaitīkļi.
Darba laiks:
P. SLĒGTS
O. – P. 11.00 – 18.00
S. 11.00 – 16.00
Sv. SLĒGTS
Muzeja apmeklējums var notikt individuālajiem apmeklējumiem un vienas mājsaimniecības locekļiem. Apmeklējuma laikā lūgums ievērot visus valstī izsludinātos drošības pasākumus, ievērot distanci, valkāt sejas masku, dezinficēt rokas!
Informāciju sagatavoja:
Baiba Golubeva
Direktora vietniece
Dobeles Novadpētniecības muzejs
Brīvības iela 7, Dobele, LV-3701
tālr. 63721309, 63700181
www.dobelesmuzejs.lv