Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk!
Time

10:00

Date

06. maijs - 03. jūlijs, 2022

Dobeles Pils

Brīvības iela 2c, Dobele, Dobeles pilsēta, LV-3701, Latvija

Dobeles Pils Lielajā zālē mākslinieces Ilses Krūkles gleznas apskatāmas no 2022. gada 6. maija līdz 3. jūlijam Pils darba laikā: O.- P. 10.00 – 18.00, S. 11.00 – 16.00, svētdienā un pirmdienā slēgts (no 15. maija Pils atvērta arī svētdienās).

Par autori
Gleznotāja Latvijas mākslas pazinēju vidū labi zināma un sevi pierādījusi kā izcila ziedu gleznotāja un botāniskās mākslas pārzinātāja. Māksliniece sākusi gleznot tikai 32 gadu vecumā. Un tā patiešām ir svētība – pēc četru dažādu universitātes grādu iegūšanas atrast sirdi un dvēseli gleznošanā, atrast to, ko patiesi vēlies darīt savā dzīvē. Pirmās izstādes 2013. gadā notika Londonā, jo tieši Londonas mākslas galerijas Signet Contemporary ART vadītāja atrada Ilsi un mudināja rādīt savas gleznas pasaulei. Pēc tam jau sekoja daudzas personālizstādes un grupu izstādes arī Latvijā. Gleznotājas darbi atrodas privātkolekcijās ne tikai Latvijā un Anglijā, bet arī Itālijā, Beļģijā, Spānijā un Luksemburgā.

Par ziediem un izstādi
Izstādē “Ziedu kaprīzes” būs skatāmas vairāk nekā 30 gleznas, kas tapušas pēdējo sešu gadu laikā. Gleznu centrālie elementi – ziedi – kā vienmēr perfekti savā detalizācijā, bet arī gleznu foni ir tas, kas aizrauj, liek skatīties vēl un vēl, ievelk sevī ar dziļumu un krāsu bezgalību. Tos veidojot, gleznotāja eksperimentē ar dažādām abstraktās glezniecības tehnikām – akrila liešanu, zelta lapiņu kodināšanu, alkohola tušām, lakām un reizēm pat visu kopā. Kādam tā būtu jau gatava glezna, bet Ilsei Krūklei tas ir jauns sākums uz kā izcelties ziedu jutekliskumam.
“Par izstādes plakāta gleznu esam izvēlējušies ceriņus. Ne tikai tādēļ, ka Dobele ir ceriņu galvaspilsēta. Gleznot ceriņus nebūt nav viegls uzdevums. Mazie ziediņi ņirb acu priekšā, kaprīzi pieprasot vēl un vēlreiz aplūkot tonalitāti. Tādēļ izstādes nosaukums “Ziedu kaprīzes” pilnībā raksturo pašu gleznošanas procesu. Eiropā ir ticējums, ka, ieelpojot ceriņu smaržu, cilvēks meklē iekšējo apskaidrību. Tā kā gleznošanu var mazliet pielīdzināt meditācijai, ceru, ka šī iekšējā apskaidrība būs aizķērusies arī citās manās gleznās,” stāsta māksliniece.
Ilse Krūkle: ”Es uzskatu, ka laimes sajūta tiek veidota no maziem, jaukiem saulstariņiem, kas ienes prieku mūsu ikdienas dzīvē; un veselais saprāts vienkārši pasaka priekšā – ziedi padara mūs laimīgus. Un šī ir tā sajūta, ko gribu radīt cilvēkos, kuri lūkojas uz manām gleznām – iekšēju miera un prieka sajūtu.”

Par gleznām
Mākslas zinātniece Baiba Guste: “Ilses Krūkles radošā daiļrade ir bagāta ar ziedu kompozīcijām, ainavām, portretiem un industriāliem aspektiem. Taču visveiksmīgāk viņa atklājas ziedu gleznojumos, uzrādot dažādo puķu krāšņo dzīvi. Gleznās ar fotoreālisma elementiem un juteklisku vieliskumu, katrs zieds atklājas kā īpašs dabas segments. Arī pārspīlētā monumentalitāte attaisnojas, lai vēl vairāk uzsvērtu ziedu īpašo vērtību un nozīmi. Savukārt, nepretenciozais ziedu kārtojums veido tiešu un atklātu dialogu ar skatītāju. Dažkārt, kompozīcijās ar impresionistiskiem triepieniem un faktūrām, Ilse atklāj ziedu vitalitāti un mirkļa burvību, kas tieši tad ir notverta. Iedziļinoties katra zieda būtībā, Ilse izvēlas tiem raksturīgo otas triepienu, tonalitāti un pieskaņotu fonu.”

Dobeles Pils

Brīvības iela 2c, Dobele, Dobeles pilsēta, LV-3701, Latvija