Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk!

Bērze, Bērzes pagasts, Dobeles novads

Bērzes ūdensdzirnavas ir ievērojams vēsturisks tehnikas piemineklis. Dzirnavas ir celtas 1863 .gadā, vēlāk vairākkārt pārbūvētas. Bērzes ūdens dzirnavu komplekss ar derivācijas kanālu un aizsprostu ir vienīgais darbojošais Latvijā, kurā ar ūdens spēku tiek veikta graudu pārstrāde.
Orvils Heniņš sava vectēva īpašumu atguva 1991.gadā. Orvila tēvs dzirnavas iegādājās 1924. gadā un tās bija vienas no apmēram 700 ūdensdzirnavām Latvijas brīvvalsts laikā. Pagāja vairāki gadi smagā darbā, remontējot ēku, sakārtojot dzirnavu iekārtas darbam un rekonstruējot aizsprostu-novadbūvi. Pašlaik tās ir vienas no retajām dzirnavām Latvijā, kas vēl darbojas. Te tika malti graudi, izgatavoti putraimi, grūbas, mannā un dažāda maluma milti. Grūbu maļamā mašīna ir aprīkota ar smalku kartupeļi rīvi, kurā ir vairāk nekā 800 caurumiņu. Vēl ir saglabājušās vecās iekārtas. Par padomju laikiem, kad te atradās arī galdniecība, atgādina vecie plakāti. Turpat dzirnavās darbojas arī mazā hidroelektrostacija.

Grupām iepriekš piesakoties, ir iespējams iepazīties ar vēsturisku apbūvi, ar graudu pārstrādes tehnoloģiju senajās lauku ūdens dzirnavās, ar mazās HES uzbūves principiem un darbību. Diemžēl Z/s “Dzirnavas” vairs nesniedz pakalpojumus – putraimu malšanā un citu produktu ražošanā.

Ar saimnieka atļauju var doties pastaigā līdz aizsprostam uz Bērzes upes.

Ūdensdzirnavu apmeklējuma izmaksas:
pieaugušie – 2,00 €
seniori, skolēni, invalīdi – 1,00 €
pirmsskolas vecuma bērni – bez maksas
Darba laiks: darba dienās 9.00 – 17.00, sestdien 9.00 – 16.00

Bērze, Bērzes pagasts, Dobeles novads

Bērzes pagasts, LV-3732, Latvija