Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk!

Šī gada gaidītākais un Latvijas mērogā īpašākais tūrisma un kultūras nozares jaunums- Dobeles pils- atdzimst un atplaukst pa lapiņai visa gada garumā.

Jūlija īpašais notikums- Hercogienes Elizabetes Magdalēnas Ārstniecības augu dārza atklāšana, kas tapis un realizējies sadarbībā ar Dobeles uzņēmējiem un Dobele Dara.

Ar savu stāstu par ideju, vēlmi, motivāciju, aicinājām dalīties iesaistītajām pusēm, kas kopā sadarbojoties, ir devušas ieguldījumu un iespēju projektu realizēt- Dobeles Pils vadītājai- Sandrai Safranovičai, sia Latvia Packing pārstāvei- Evijai Eihmanei un Sia Worming Bio Humuss pārstāvei- Ivetai Vjaterei.

Sandra Safranoviča:

No vēstures:

Ar hercoga Jēkaba atbalstu Elizabete Magdalēna pilī veica plašus labiekārtošanas darbus. Agrākā konventa ēka kļuva par kapelu, tika pārbūvēta pils austrumu daļa, ierīkots plašs augļu un ārstniecības augu dārzs. Elizabete Magdalēna īpaši interesējās par dziedniecību un farmāciju. Ir saglabājušies tinktūru un citu ārstniecības līdzekļu gatavošanai izmantoto augu saraksti un hercogienes korespondence ar aptiekāriem un ārstiem.

No mūsdienām:

Viens no Dobeles muzeja un Pils darbinieku mērķiem bija izveidot ārstniecības augu dārzu, kurā iestādīt un audzēt sarakstos un vēstulēs minētos augus.

Dobeles Pilij, kļūstot par Latvijas Piļu un muižu asociācijas biedru, tika atsūtīts pasākuma kalendārs, kurā mums, kā asociācijas biedriem, pirmais gaidāmais pasākums bija  “Vēsturisko parku un dārzu dienas 2021”.

Tāpat kā pati Pils ir atdzimusi, tā radās ideja par vēsturisko Hercogienes Elizabetes Magdalēnas Ārstniecības augu dārza atdzimšanu. Un laimīgas sagadīšanās rezultātā, tieši šajā laikā, saņēmām ziņu no “Dobele Dara” par iespējamo atbalstu no vietējiem uzņēmējiem SIA Latvia Packing kastēm, un vēlāk arī atbalstu no SIA Worming par biohumusu, kas bija kā pamudinājums šo ideju realizēt neticami ātrā laikā posmā, lai jau 4. jūlijā, Dobeles Pils pirmajos Dārza svētkos, Ārstniecības augu dārza “pirmā kārta” ir gatava…

Ārstniecības augu dārzam vēl ir, kur augt un attīstīties, tāpat arī mūsu uzdevums ir to lolot, saudzēt un pilnveidot, bet pirmais solis uz Dobeles Pils dārza teritorijas labiekārtošanu līdz ar šī dārza izveidi ir sperts.

Dobeles Pils Ārstniecības augu dārzs ir liels ieguvums Dobeles Pilij un Pils apmeklētājiem. Arī vienā no Dobeles Pils zālēm – Radošajā telpā ierīkotā ekspozīcija būs veltīta hercogienei Elizabetei Magdalēnai un tam, ar ko viņa aizrāvās visvairāk – ar ārstniecības augu audzēšanu. Ārstniecības augu dārza izveides rezultātā vasaras sezonā Pils gidam ļaus vadīt ekskursijas un muzejpedagoģiskās programmas ārtelpā par vienu no Dobeles Livonijas ordeņa pils ievērojamākajām personībām. Kā arī nupat aizsākto tradīciju – Dobeles Pils dārza svētkus, mēs plānojam kā ikgadējo pasākumu dobelniekiem un pilsētas visiem.

Evija Eihmane:

SIA Latvia Packing ražotajai produkcijai ir dažādi pielietošanas veidi. Viens no tiem ir augstās dobes. Šogad sākām domāt par to, kā dažādot savu piedāvāto produkciju un sākām par to stāstīt. Uzsākot sarunas par iespējamajiem sadarbības projektiem Dobeles pilsētvidē, mūs pamanīja arī Dobeles Pils ar aktuālo projektu par Hercogienes dārzu.

Augstās dobes ir mūsu uzņēmuma dāvinājums Dobeles Pilij un mūsu pilsētai.

Manuprāt, katram Dobeles mazajam vai lielajam uzņēmējam ir iespēja atrast veidu ieguldīt mūsu vides uzlabošanā un palīdzēt pilsētai izskatīties interesantāk un iedvesmojošāk.

Mēs esam salīdzinoši neliela pilsēta. Tas dod iespēju tuvāk vienam otru pazīt, palīdz veidot produktīvas sadarbības un radīt kopīgus produktus. Un Dobele Dara ir lieliska platforma, kurā satikties. Šādas sadarbības pavērš arī papildus iespējas un veicina atpazīstamību. Iesaistoties mēs varam veidot Dobeli par pilsētu ar laimīgiem iedzīvotājiem, kurā ir patīkami ciemoties arī citiem.

Jaunais Hercogienes dārzs ir brīnišķīgs papildinājums atjaunotajai Dobeles Pilij. Tas atdzīvina pils dārzu un noteikti iepriecinās pils apmeklētājus. Esam ļoti priecīgi, ka varējām piedalīties šī dārza tapšanā.

Zinu, ka ir plānots Hercogienes dārzu vēl paplašināt. Mēs noteikti būsim priecīgi turpināt piedalīties tā tapšanā, lai dārzs iegūst tos apmērus, kādi tie bijuši vēsturiski. Vēlam šīs ieceres drīzu izdošanos un aicinām vietējos uzņēmējus rast iespēju, kā dot savai Dobelei!

 

Iveta Vjatere:

Sajūta, redzot, ka tavs produkts var radīt pievienoto vērtību, ir fantastiska. Arī veidojot Pils dārzu un atjaunojot vēsturiskās vērtības ir patīkami apzināties, ka arī es varēju piedalīties šajā procesā.

Pils dārza izveidē mūs uzaicināja piedalīties kolēģe, projekta vadītāja Nadežda Čerpaka.

Man kā Sia Worming pārstāvei ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Dobele Dara komandu. Komunikācija ir viegla un vienmēr varu padalīties ar idejām un saņemt padomus idejas realizēšanā!

Manuprāt vietējiem uzņēmumiem būtu jāiesaistās sava novada un pilsētas attīstībā.  Iesaistīšanās dažādos projektos darbojās arī kā reklāma uzņēmumam un atpazīstamības veicināšana.

Skatoties nākotnē, ir idejas un motivācija arī turpmāk sadarboties ar pašvaldību un piedalīties visu 3 Dobeles novada centru – Dobeles, Auces un Tērvetes apzaļumošanas procesos, piedāvājot izmantot biohumusu apstādījumu veidošanā.

Dobele Dara vārdā esam pateicīgi visām iesaistītajām pusēm un esam pārliecināti, ka sadarbības atslēga ir tā, kura atslēdz iespēju vārtus un vienlaicīgi sargā un gādā par idejām bagātiem darītājiem.

Foto: Inga Alle, 2021